50th Legislature

From SowerPedia
Jump to navigation Jump to search

Nebraska Senate

District Senator Party Residence
1 Charles Dafoe Democratic Tecumseh
2 Fred Carsten Democratic Avoca
3 Edward Jelen Democratic Omaha
4 George T. Sullivan Democratic Omaha
5 Charles B. Crowley Democratic Omaha
6 Sam J. Howell Democratic Omaha
7 John J. McMahon Democratic Omaha
8 Pearl Leroy Cady Democratic Arlington
9 Arthur L. Neumann Democratic Oakland
10 John D. Reynolds Republican Niobrara
11 J.C. McGowan Republican Norfolk
12 Emil E. Brodecky Democratic Howell
13 Joseph F. Kaspar Democratic Prague
14 Rolla Van Kirk Republican Lincoln
15 Charles J. Warner Republican Waverly
16 John S. Callan Democratic Odell
17 Franklin S. Wells Democratic Fairbury
18 Alois Slepicka Democratic Wilber
19 F. Oakley Price Republican Thayer
20 Richard C. Regan Democratic Columbus
21 Edwin Schultz Republican Elgin
22 Frank J. Brady Republican Atkinson
23 Alvin Blessing Republican Ord
24 Archie O'Brien Democratic Grand Island
25 Ivan H. Mattson Democratic Kearney
26 Cloyd L. Stewart Democratic Clay Center
27 Henry Pedersen Democratic Guide Rock
28 Edward Gillette Republican Holdrege
29 William C. Bullard Democratic McCook
30 Charles E. Allen Republican Cozad
31 Charles D. Green Democratic Sidney
32 Fred A. Neeland Democratic Hemingford
33 Albert T. Howard Republican Scottsbluff

Nebraska House

District Representative Party Residence
1 M.L. Dowell Democratic Salem
2 Charles Vogt Jr. Democratic Liberty
3 William J. Schepman Democratic Tecumseh
4 LeRoy Erisman Democratic Auburn
5 F.A. Reuter Democratic Syracuse
6 George E. Nickles Democratic Murray
7 Gates Lilley Democratic Papillion
8 E.F. Sallander Republican Omaha
9 John Adams Jr. Republican Omaha
10 Edward J. Dugan Democratic Omaha
11 John J. O'Brien Democratic Omaha
12 Emmett Dinan Democratic Omaha
13 Joseph K. Proskocil Democratic Omaha
14 James Buresh Republican Omaha
15 Peter Gutoski Democratic Omaha
16 Fred Wachtler Democratic Omaha
17 William E. Worthing Democratic Omaha
18 Edward D. McKim Democratic Omaha
19 A. Lincoln Sutton Democratic Omaha
20 Trenmor Cone Democratic Valley
21 Frank W. Brown Democratic Arlington
22 John Canfield Democratic Tekamah
23 J.W. Reilly Republican Rosalie
24 Louis Jeppesen Republican Hubbard
25 L.C. Nuernberger Republican Wakefield
26 E.M. Von Seggern Democratic West Point
27 Alfred Softley Democratic Fremont
28 John Havekost Democratic Hooper
29 W.G. Putney Democratic Wahoo
30 John B. Peterson Republican Ashland
31 James E. Reed Republican Havelock
32 Henry Obbink Republican Lincoln
33 James A. Brown Republican Lincoln
34 John S. Bishop Republican Lincoln
35 John H. Comstock Republican Lincoln
36 Lester L. Dunn Republican Lincoln
37 J. Frank Summers Democratic Beatrice
38 Henry F. Brandt Democratic Beatrice
39 A.C. Schoenrock Democratic Gladstone
40 Ben H. Busboom Democratic Crete
41 Herschel B. Cummins Democratic Seward
42 Henry Bock Democratic David City
43 Otto C. Weber Democratic Leigh
44 Peter Claussen Democratic Leigh
45 August Biermann Republican Wisner
46 William H. O'Gara Democratic Laurel
47 Martin Schroeder Democratic Bloomfield
48 W.I. Beatty Democratic Foster
49 Marjorie Stark Democratic Norfolk
50 S.J. Finnegan Democratic Lindsay
51 Ed Lusienski Democratic Platte Center
52 Jay Hastings Republican Osceola
53 William H. Diers Democratic Gresham
54 Claire E. Owens Democratic Exeter
55 E. Preston Bailey Republican Carleton
56 Walter A. Hanthorn Republican Superior
57 Ray Thomas Democratic Clay Center
58 Carl T. Bremer Democratic Aurora
59 Ed T. Osterman Democratic Central City
60 F.P. Flaherty Democratic St. Edward
61 John Washington Porter Democratic Albion
62 J.I. Stringfellow Democratic Oakdale
63 Otto Bentzen Republican Naper
64 L.G. Gillespie Republican O'Neill
65 John Francis Doyle Democratic Greeley
66 Henry Joseph Fleming Democratic St. Paul
67 John McLellan Republican Grand Island
68 Alva M. Johnston Republican Wood River
69 Neil A. McDonald Democratic Hastings
70 Walter M. Burr Democratic Juniata
71 H.J. Somerhalder Democratic Guide Rock
72 B.B. Webber Democratic Hildreth
73 C.E. Frank Republican Norman
74 Ralph Soderstrom Democratic Kearney
75 Gus Meline Democratic Kearney
76 John R. Long Democratic Loup City
77 Marion J. Cushing Republican Ord
78 Roy Henderson Democratic Riverview
79 Augustin R. Humphrey Republican Broken Bow
80 Willis Haycock Democratic Callaway
81 Mason E. Hyde Democratic Gothenburg
82 Swan Carlson Democratic Funk
83 Owen H. Hopkins Democratic Alma
84 J.E.W. Richards Democratic Arapahoe
85 Don L. Thompson Republican McCook
86 Charles Herrick Democratic Curtis
87 J.F. Ratcliff Democratic Trenton
88 John W. Buffington Democratic Hamlet
89 Harry Pizer Democratic North Platte
90 Henry P. Hansen Republican North Platte
91 Rufus M. Howard Republican Flats
92 Elmer C. Barnes Democratic Doughboy
93 Allen Strong Republican Gordon
94 M.E. Rasdal Republican Ogalalla
95 J.S. Steele Republican Kimball
96 John H. Steuteville Democratic Bridgeport
97 Eugene Perigo Republican Scottsbluff
98 Edward P. Cromer Republican Gering
99 Dayton Sullenberger Democratic Chadron
100 William Newman Democratic Alliance